Zasady działania retardera
Retarder to urządzenie, które powoduje długotrwałe hamownie pojazdu.
Zapobiega nadmiernemu wzrostowi prędkości, na przykład podczas zjeżdżania ze stromych wzniesień.
Retardery stanowią przede wszystkim wyposażenie samochodów ciężarowych i autobusów. W ich przypadku bowiem, ze względu na dużą masę, podczas hamowania może dojść do szybkiego przegrzania hamulców oraz spadku skuteczności ich działania.
Wyróżnia się dwa rodzaje retarderów:
- elektryczne,
- hydrokinetyczne.
Zasada działania retarderów elektrycznych
Zwalniacze elektryczne, jak inaczej nazywane są retardery, opierają swoje funkcjonowanie na działaniu przeciwstawnych wirów elektromagnetycznych.
Urządzenie to składa się ze stojanu, zamocowanego do ramy auta, razem z zespołem elektromagnesów, skrzyni biegów (może ją zastąpić most napędowy) oraz dwóch wirników. Wirniki do ruchu pobudza napędowy.
Retardery elektryczne doskonale sprawdzają się podczas hamowania przy naprawdę dużych prędkościach.
Jak działają retardery hydrokinetyczne?
Korpusy zwalniaczy hydrokinetycznych są z kolei nieruchome i działają dzięki hydrokinetycznemu sprzęganiu się wału napędowego.
Zastosowane w tych urządzeniach sprzęgło jest podobne do sprzęgła instalowanego w automatycznych skrzyniach biegów. W przeciwieństwie do sprzęgła ciernego nie zużywa się ono nawet podczas intensywnego tarcia.
W jakie inne części zamienne do autobusów warto się zaopatrzyć?
Retardery to części zamienne do autobusów, w które zaopatrzycie się Państwo w naszym serwisie.
Oprócz zwalniaczy oferujemy także między innymi zawory, sprzęgła, koła zamachowe. Proponujemy Państwu najwyższej jakości filtry oleju, powietrza oraz paliwa, a także szyby oraz lusterka.
Nasz serwis przeprowadza powypadkowe naprawy autobusów, obróbki blacharskie i lakiernicze. Sprawdzimy klimatyzację i dokonamy kompleksowego przeglądu auta.
Sprawnie działający retarder jest gwarantem bezpieczeństwa podczas podróżowania autobusem, zwłaszcza przy rozwijaniu znacznych prędkości. Dzięki niemu zjazd z nawet bardzo dużego wzniesienia nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów autobusu.